28. 4. 2020

Jan Hevessy: Jak koupel nohou dala vzniknout nejstaršímu hotelu na světě

obrázek

Japonské hory a zázračné prameny, to je základ úspěchu nejstaršího hotelu na světě patřícího rodině Mahito.

23.04.2020

Japonská rodinná firma Mahito dokazuje, že pokud se dobře staráte o své hosty, nepodléháte příliš moderním trendům a kladete důraz na tradici, můžete vést malý hotel klidně i 13 století.

Horský hotel Nishiyama Onsen poprvé otevřel své dveře v roce 705 našeho letopočtu. V kontextu našich dějin krátce po rozpadu Sámovy říše a před vznikem Velké Moravy. Nachází se v japonské prefektuře Yamanashi mezi horkými horskými prameny a jeho zakladatel Fujiwara Mahito položil základní kámen nejen pro stavbu tohoto nejstaršího hotelu na světě, ale také začal psát historii rodinné firmy, která se o něj stará neuvěřitelných 1 315 let po 52 generací. Za zmínku určitě stojí, že Fujiwara Mahito byl pobočníkem jednoho ze synů 38. císaře Tendžiho, který sestavil historicky první japonský zákoník a objevil místo, kde dnes hotel stojí, zcela náhodou. Během lovu v místních lesích smočil své unavené nohy v horském prameni a byl velmi překvapen, jak mu koupel v horké vodě ulevila.

Dnes je hotel mnohem větší, než tomu bylo před více než tisíci lety (původně se jednalo o zájezdní hostinec), ale jeho vzhled i přes rozsáhlou rekonstrukci, kterou rodina provedla v roce 1997, zůstal překvapivě nezměněn. Navzdory modernímu vybavení se zde člověk díky jednoduchému designu a scenérii okolních hor cítí jako by se přenesl zpět do 8. století. Podlahy hotelu pokrývají tradiční rohože tatami, servíruje se kaiseki, tedy japonské menu o více chodech a hosté dostanou tradiční japonský oděv, který během svého pobytu oblékají. Samozřejmě se od hostů očekává, že si při vstupu do hotelu zují své boty. A signál wi-fi tu budete hledat marně.

HOTELOVÝ REKORDMAN

Hotel Keiunkan v současné době drží Guinnessův světový rekord nejstaršího hotelu, ale nyní také usiluje o zapsání nejsilnějšího horkého pramene na světě. Rodina Mahito nejen že hotel po staletí modernizuje, ale v roce 2015 oznámila, že se jim podařilo vyhloubit novou 888 metrů hlubokou studnu a díky ní se hotel Keiunkan stal střediskem s největším přírodním horkým pramenem. Ten přivádí do hotelu více než tisíc litrů přirozeně ohřáté vody za minutu.

Majitelé hotelu toto přírodní bohatství využívají ve svých termálních lázních, tzv. onsenech. Hosté ubytovaní v jednom z 35 pokojů mohou spočinout ve čtyřech venkovních a dvou vnitřních koupelích s výhledem na hory. Horké prameny jsou využívány i pro provoz sauny a jako zdroj pitné vody.

Vzhledem k původu zakladatele hotel v minulosti využívali vzácní hosté – příslušníci japonských císařských rodin, samurajové a šógunové, ale také vojevůdci. Hotel byl zvláště populární během válečných období. Ukázalo se, že horká pramenitá voda má blahodárné účinky na bolavé svaly.

JAPONSKÝ POKLAD ONSEN

Slovem „onsen“ označují Japonci jednak termální pramen jako takový a jednak tradiční japonské lázně, v nichž jsou termální prameny využívány a jsou jedním z nejpozoruhodnějších zážitků v Japonsku, který si můžete užít i v rodinném hotelu Nishiyama Onsen Keiunkan, jak už jeho název napovídá.

Hluboko pod japonským souostrovím to bublá a vře a najdeme zde bezmála 250 sopek, z nichž zhruba 80 je stále aktivních. Termálních pramenů je asi tři tisíce, což řadí Japonsko na první místo zemí s přírodními horkými prameny. Japonci využívají onseny už přes tisíc let, aby očistili nejen svá těla, ale i duši. Onseny jsou velmi rozmanité, mohou být několikasetleté jako právě v rodinném hotelu Keiunkan, nebo naopak velmi moderní. Ale za těmi vyhlášenými musíte trochu cestovat, neboť ty jsou zasazeny do dechberoucí přírody v blízkosti hor, vodopádů nebo řek, aby byla naplněna myšlenka očisty ducha. Onseny se většinou dělí do devíti základních typů podle chemického složení a mohou pomoci ulevit například od artritidy, kožních problémů, revmatu, vysokého krevního tlaku a mnoha dalších obtíží.

Podle dochovaných historických pramenů využívají Japonci očistných koupelí již od 8. století a první onseny pravděpodobně vznikaly v prvních buddhistických chrámech. Komerčně začaly být využívány v 16. a 17. století.

Dodnes Japonci vnímají koupel v onsenu jako něco výjimečného a v lázních nejen odpočívají, ale navazují i nová přátelství, nebo zde pořádají firemní setkání a teambuildingy. Koupel v onsenu si mohou užít i cizinci, pokud dodrží stanovená pravidla: koupání bez plavek, osprchování před vstupem do onsenu a žádné tetování. Jestli vás zarazilo poslední pravidlo, tak vězte, že zpravidla všichni příslušníci japonské mafie jakuzy jsou potetováni a zákaz vstupu s tetováním do lázní přeneseně znamená zákaz vstupu nebezpečným osobám.

Pokud jste plánovali navštívit zemi vycházejícího slunce, nebo teď sníte, kam pojedete, až se otevřou hranice a letadla zase začnou brázdit nebe mezi kontinenty, zvažte návštěvu nejstaršího hotelu na světě. Hora Fuji je nedaleko a byl by hřích minout tento hotel, o který se rodinná firma stará už více než 13 století. A ten onsen… to už je taková třešnička na dortu a příjemný exkurz do japonské kultury.

Toto je další příklad rodinné firmy s mnohosetletou tradicí, která díky své píli, pokoře a dobře vybranému předmětu podnikání překonala všechny strasti podnikatelského života a já jen doufám, že zvládne – vzhledem ke svému zaměření – i dobu koronavirovou.

Autor: Jan Hevessy

Zdroj: https://hevessy.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=750256