10. 10. 2019

Jan Hevessy: Rodinná firma vás může připravit i o ucho

obrázek

Rodinná firma vás může připravit i o ucho

  1. 10. 2019

Ani silné rodinné zázemí a spousty peněz nemusí nutně znamenat, že z krizové situace člen rodiny vyvázne bez šrámů na těle a duši. Americká rodina Gettyů o tom ví své.

Příběh rodiny Gettyů je natolik zajímavý a nabitý emocemi a dramatickými událostmi, že se stal i námětem úspěšného filmu Všechny prachy světa. Původně měl hrát Jeana Paula Gettyho Kevin Spacey, kvůli obviněním, která se na něj snesla v rámci kampaně MeToo, ho však produkce vyměnila. Už hotový film tak nakonec nešel do distribuce a byl přetočen s jiným hercem. Jak je vidět, život Gettyů je skandály provázen neustále.

Z dělníka miliardářem

Jean Paul Getty se narodil do rodiny irského přistěhovalce na konci 19. stolení. Už jeho otec založil firmu, která podnikala v oblasti těžby ropy, teprve Jean Paul ji však katapultoval na úplný vrchol. Původně chudá rodina se díky ropným vrtům velmi brzo stala součástí americké společenské smetánky. Jean Paul Getty ale začal v otcově podniku od píky, pracoval za standardní dělnický plat na rodinných naftových polích. Později dostal na starost vytipovávání dalších pozemků, kde se dala předpokládat těžba černého zlata. A byl v tom velmi dobrý.

Podstatnými rysy Gettyho povahy byla obrovská míra pracovitosti, zodpovědnosti vůči podniku, cílevědomosti a také obchodní tvrdost. Byl ale i štědrým mecenášem a sběratelem umění. Když se ho někdo ptal na jeho recept úspěchu, vždy říkával: „Vstávej časně ráno, pilně pracuj a najdi ropu.“ Jeho racionalita a přísnost, mnozí říkali i bezohlednost a bezcitnost, se projevila i při řešení rodinné tragédie, která Gettyovy postihla.

Gettyho kariéra byla s rodinnou firmou propojena. Na některých projektech pracoval sám, některé připravoval společně se svým otcem. Když jeho otec George, odkázal synovi půl milionu dolarů a předpověděl, že syn rodinnou firmu zničí. To se ale nestalo. J. P. Getty naopak dokázal dále expandovat, a to i do Saúdské Arábie a Kuvajtu a díky rozvoji Getty Oil Company se v padesátých letech stal nejbohatším mužem světa. V čele společnosti pak stál až do své smrti v roce 1976.

Rodinná tragédie a ucho v krabičce

  1. P. Getty měl dva syny, J. P. Gettyho II. a Gordona. J. P. Getty II. se věnoval rodinnému podniku a řídil jeho odnož v Itálii, Nakonec ale dal přednost poněkud divokému životu plnému drog a alkoholu. A tady už bylo zaděláno na obrovskou tragédii. J. P. Getty junior měl syna J. P. III., o kterém se mluvilo jako o nejoblíbenějším vnukovi miliardářského dědečka. Vnuk se roce 1973 se stal obětí únosu, který v přímém přenosu sledoval celý svět. Únosci za něj požadovali vysoké výkupné, ale kdo by si myslel, že rodina, která si to bez problémů mohla dovolit, bez mrknutí oka zaplatí, dost se zmýlil. Ani J. P. Getty III. totiž nežil zrovna klidným a zodpovědným stylem, byl typické bohaté dítě, které se narodilo se zlatou lžičkou v puse, měl rád divoké večírky, seznam zničených aut a motorek, které mu bohatá rodina kupovala, byl poměrně dlouhý, a proto není divu, že si jeho blízcí chvíli mysleli, že svůj únos zinscenoval sám, aby od svého dědečka získal další peníze.

Po nějaké době však únosci poslali redakci italských novin uříznuté ucho s výhrůžkou, že budou Jeana Paula III. posílat i nadále po kouskách. Dědeček, který doposud odmítal výkupné zaplatit s argumentem, že má velké množství vnuků, kteří budou také vystavení nebezpečí, pokud se jednou získat výkupné podaří, začal jednat. Nakonec byly vyplaceny skoro 3 miliony dolarů, díky neúnavným prosbám maminky J. P. Gettyho III., která sama žádný majetek neměla. Větší část, 2,2 milionu, zaplatil dědeček, říká se, že tolik si mohl maximálně odečíst z daní, zbytek pak jeho syn, který si však musel od svého otce peníze půjčit na 4 % úrok, protože už stihl většinu svého jmění rozházet za zábavu. J. P. Getty III. se tak dostal domů, nicméně následky si nesl po celý život. Alkohol a drogy ho zcela zničily. Když skončil ochrnutý na vozíku, rodina se začala dohadovat o peníze znovu. Matka J. P. Gettyho III. se soudila s jeho otcem o náklady na péči ve výši asi 30 tisíc dolarů měsíčně. Otec je nakonec musel začít platit poté, co k tomu byl přinucen soudem. To také nijak nesvědčí o idylických mezilidských vztazích. J. P. Getty III. nakonec v roce 2011 zemřel ochrnutý, slepý a němý.

Nová doba

Po smrti J. P. Gettyho tak nakonec poměrně logicky 40 % rodinného majetku zdědil čtvrtý syn Gordon, protože ani jmenovec syn, ani jmenovec vnuk neměli nic z vlastností J. P. Gettyho I.. J. P. G. I. také odkázal téměř 700 milionů dolarů svému nadačnímu fondu, který spravuje mimo jiné Gettyho muzeum v Los Angeles, které se svými nádhernými sbírkami evropského umění patří k nejnavštěvovanějším atrakcím v USA a které ropný magnát také založil. Gordon v rodinném podniku pokračoval, je také uznávaným hudebním skladatelem a navázal na filantropickou činnost svého otce. Rodinnou firmu nakonec v roce 1983 prodal společnosti Texaco, i když předtím uzavřel závaznou dohodou o prodeji s Pennzoilem. Tento dramatický obchodní krok nakonec vyústil v soudní spor mezi Texacem a Pennzoilem, který v roce 1985 skončil v té době největším vyrovnáním ve výši téměř 11 miliard dolarů z důvodu porušení platné smlouvy. Značka Getty Oil má stále zvuk, v roce 2007 získala australská společnost Westerhoudt práva na jméno Getty Oil za částku, jejíž výše nebyla nikdy zveřejněna. Pokračovatel tradice rodiny Getty – Gordon, v současnosti patří s majetkem přes 2 miliardy dolarů do 4. stovky nejbohatších Američanů a vedle hudební činnosti a filantropie se věnuje mimo jiné i foundraisingu pro politiky z Demokratické strany.

Bezcitnost nebo zodpovědnost?

Podobné příběhy vždy vyvolávají rozporuplné reakce. J. P. Getty I. bývá líčen jako bezcitný člověk, který odmítal přes intenzivní snahy své snachy zachránit vnuka, i když na to prostředky měl. Jistě to může být jeden úhel pohledu. Ten druhý, který se nabízí, může ukázat jiný obrázek. Obrázek člověka, který celý život tvrdě pracoval a který se zklamal ve svých nejbližších. Jeho nejstaršímu synovi i nejmilejšímu vnukovi spadlo bohatství do klína a neměli v sobě potřebné odhodlání rodinnou firmu aktivně rozvíjet a odpovědnost za udržování dobrého jména rodiny. Nejmladší syn ropného magnáta pak nakonec firmu prodal a miliardový rodinný ropný byznys tak skončil třetí generací, protože i když je rodina Gettyů početná, nenašel se mezi potomky už nikdo, kdo by chtěl na tradici aktivně navázat.

Autor: Jan Hevessy

Zdroj: https://hevessy.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=731236